Kedy vznikol projekt Vianoce z krabičky a kto stojí za jeho organizáciou? Zistite, kde sme čerpali inšpiráciu a koľko rokov sa nám darí robiť radosť.

Vo februári 2019 som založila neziskovú organizáciu Robme radosť s jednoduchým cieľom – pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Počas štúdia na Univerzite Tomáše Bati som sa zúčastnila rôznych dobrovoľníckych projektov a pomáhala ľuďom. Po založení neziskovej organizácie som objavila projekt Krabice od bot v Českej republike a hneď som vedela, že podobný projekt chcem sprostredkovať aj deťom na Slovensku.

Inšpiráciu na projekt Vianoce z krabičky som našla v Českej republike

Tri roky som robila dobrovoľníčku pre projekt 5P, v ktorom sme sa stretávali s deťmi zo sociálne slabších rodín, detských domovov alebo s deťmi s mentálnym postihnutím, či deťmi, ktoré mali problém s nadviazaním sociálnych kontaktov. Pred Vianocami sme s deťmi mali vianočné posedenie, počas ktorého dostávali darčeky zo spomínaného projektu Krabice od bot, ktorý v Českej republike funguje už niekoľko rokov.

Deti boli vždy veľmi šťastné a nadšené z darčekov, ktoré dostali. Hľadala som na internete, či sa aj na Slovensku organizuje takýto veľký projekt, ale nič som nenašla. Rozhodla som sa preto vytvoriť projekt na podobnom princípe, ktorý by fungoval na celom Slovensku a kontaktovala som českú Diakoniu, ktorá projekt organizuje. Nechcela som, aby bol projekt okopírovaný alebo som niekomu ukradla nápad, a tak som sa rozhodla zistiť o ňom viac informácií. Pani s ktorou som v Diakonii komunikovala bola veľmi milá a vysvetlila mi, že celý nápad vznikol v Amerike a stal sa inšpiráciou pre ďalšie krajiny.

Nikoho nápad som teda neukradla a inšpirovala som sa podobne, ako mnohé krajiny po celom svete. O nápade zorganizovať projekt som sa rozhodla povedať kamarátkam na škole, ktoré mi s celou organizáciou veľmi pomohli. Názov projektu vymyslela Dominika Filová a celý projekt sme dokonca odprezentovali aj v škole. U mnohých ľudí vyvolal veľmi pozitívne ohlasy. Spolužiaci nám darovali prvé hračky pre deti a krabice, do ktorých sme ich zabalili.

Začiatky projektu Vianoce z krabičky

Môj pôvodný odhad bol, že vyzbierame 100 darčekov. V zoznamoch sme mali 160 detí a vážne sme sa obávali, že nevyzbierame darčeky pre všetky. Na konci projektu sme mali viac ako 2000 darčekov a tesne pred Vianocami sme hľadali ďalšie deti a centrá, ktorým by sme darčeky darovali. Nakoniec väčšina centier dostala pre deti nie jeden, ale hneď niekoľko darčekov.

Na sociálnych sieťach získal projekt veľkú podporu a v propagácii nám výrazne pomohlo aj zapojenie do projektu Giving Tuesday. Získala som cenné kontakty na veľa ľudí, zberné miesta a darcov, ktorí mi každý rok veľmi pomáhajú.

Projekt Vianoce z krabičky si získal srdcia mnohých ľudí

V súčasnosti sa o celý projekt starám sama, každý rok sa však nájdu ľudia, ktorí mi s organizáciou veľmi pomáhajú a s mnohými sme medzi sebou vytvorili veľmi dobré vzťahy, aj napriek tomu, že sme sa vôbec reálne stretli. Vždy sa môžem spoľahnúť na kamarátky zo školy – Dominiku a Lucku, ktoré so mnou boli pri zrode projektu a tiež Dominiku Uhlárikovú, ktorá mi bola taktiež oporou.

Veľkou inšpiráciou je pre mňa aj moja rodina, ktorá mi so všetkým pomáha. Veľkú časť práce odviedol a odvádza aj programátor Peter Winkler, ktorý sa dodnes spolu s ďalším programátorom starajú o naše weby a aktívne mi so všetkým pomáhajú. Spoľahnúť sa môžem aj na Alenku Ladickú, ktorá mi aktívne pomáha vyhľadávať deti, ktoré obdarujeme, zbiera darčeky, propaguje celý projekt a venuje mu obrovské množstvo voľného času.

Nesmiem zabudnúť aj nášho najväčšieho partnera – spoločnosť Packeta, vďaka ktorej sme mohli projekt rozšíriť po celom Slovensku, aby sa ho mohol zúčastniť naozaj každý. Svoje poďakovanie by som chcela venovať najmä pani Barlíkovej, ktorá tomuto projektu venuje veľa energie a času, a vždy sa nám snaží so všetkým maximálne vyhovieť.

Úspech projektu Vianoce z krabičky patrí nám všetkým

Aj napriek tomu, že som projekt vymyslela a starám sa o jeho priebeh, vnímam ho, ako naše dielo. Bez ľudí, ktorí nás podporujú by bol môj nápad len myšlienkou, ktorá by sa bez pomoci iných nikdy nedočkala realizácie. Vianoce z krabičky tvoríme my všetci, je to náš projekt a ja som šťastná, že na Slovensku žije tak veľa ochotných ľudí pomáhať druhým.

V roku 2021 sme počas projektu Vianoce z Krabičky obdarovali 2 289 detí zo sociálne slabších rodín, detských domovov a azylových centier. Čísla o ktorých sa mi na začiatku ani len nesnívalo sú realitou a my sme pripravení sa neustále zlepšovať a hľadať lepšie riešenia, ako projekt Vianoce z krabičky posunúť ešte ďalej.

Priatelia, ďakujem, že ste sa dočítali až sem a som veľmi vďačná, že ste nášmu projektu dali šancu. Neexistujú slová, ktorými by som opísala, ako veľmi si to vážim.

Vaša Dáška